SportNapló

Életünk a sport!

Gurisatti Gréta: Élesedünk, fokozatosan építjük fel magunkat

Gurisatti Gréta öt góllal zárt, összesen már tizennégynél jár az Eb-n. Fotó: LEN Media

A spliti vízilabda Európa-bajnokság női tornájának negyedik játéknapján a magyar válogatott 22:6-ra verte Horvátországot a Spaladium Arénában.

Bár a házigazda horvát csapat volt Faragó Kamilláék ellenfele, közel sem telt meg annyira az aréna, mint előző este a horvát férfi válogatott mérkőzésén, így megközelítőleg 100 néző és körülbelül 150 gyermek előtt ugrottak medencébe a csapatok.

Parkes Rebecca góllal tért vissza a meccskeretbe, már 19 másodperc után eredményes volt. A horvátok emberelőnyből azonnal egyenlítettek, a csapatkapitány Ivana Butics révén. A negyed feléhez közeledtünk, mikor Gurisatti révén visszaszerezte az előnyt Magyarország, majd Parkes és Butics is duplázott, 2:3. Mahieu volt a következő aki emberfórban a falból betalált, de Miljkovics egy okos ejtéssel válaszolt. Peresztegi-Nagy Kinga gólja és egy jó védekezés zárta a nyolc percet, 3:5.

Faragó csúnyán elpasszolt labdája után Rozsics talált a hálóba, majd Parkes és Gurisatti Gréta válaszolt egy-egy kiállítást követően. A magyar szurkolók és a horvát gyerekek többször is hangpárbajt vívtak egymással, így végre meccshangulat volt érezhető a magyar női csapat meccsén is. Vályi Vanda emberelőnyből lőtte a nyolcadik magyar gólt, Magyari Alda bemutatta harmadik védését, így Farkas Tamara góljával tovább nőtt a különbség. A dudaszó pillanatában Barisics lőtt szerencsés gólt. Magyari kezéről éppen a gólvonal mögé került a labda, amit a VAR is megerősített, így jöhetett a nagyszünet.

A harmadik negyed első gólját Leimeter Dóra szerezte, majd Vályi, Mahieu és kétszer Gurisatti következett, utóbbi az elsőt büntetőből lőtte. A következő találat jegyzője Peresztegi-Nagy volt, míg a túloldalon Rozsics lőtt nagy gólt. A játékrészt Horváth Brigitta gólja zárt le, 6:16-ot mutatott ekkor az eredményjelző.

A záró negyedet Peresztegi-Nagy gólja nyitotta. Ezt követően Gurisatti, Parkes, Leimeter és Faragó következett. Utóbbi kétszer is beköszönt, a második találata hatalmasra sikerült. A végeredmény 6:22 lett. A magyar válogatott így győzelemmel ünnepelte kiskövesdi játékosa, Máté Zsuzsanna születésnapját, akit alkalomhoz illően mi is felköszöntöttünk. Még egyszer: boldog szülinapot, Zsuzska!

A találkozó után Gurisatti Grétát kérdeztük:

Úgy tűnt mosolygósabban érkeztetek a medencéhez, mint a németek ellen, de a meccs eleje nem sikerült még tökéletesre.

Pont ezt mondtam el az öltőzben a többieknek, hogy úgy érzem, hogy eltűnt a mosoly az arcunkról. Sokáig nem ostorozhatjuk magunkat azért, amiért rontottunk az első két meccsen. Azt kértem a lányoktól, hogy ezen lépjünk túl és igen is ez egy európa-bajnoki mérkőzés, örüljünk minden gólpassznak, gólnak, blokknak, minden jó momentumnak. Hozzátartozik az igazsághoz, hogy az eleje azért is volt ennyire nehéz, mert, bár nem szoktam ilyeneket mondani, kapott egy komoly támogatást a horvát csapat. Elsősorban a kiállítások arányában, a végére viszont kinyílt ez az olló ahogy elfáradtak, és akkor már máshogy fújtak a bírók is. Kijött az a különbség, ami a két csapat között van. Ez a horvát válogatott nem annyira rossz, a németeket is hét góllal verték, ők egy szinttel feljebb vannak a románoknál és a németeknél. Örülök, hogy tudtunk gyakorolni támadásban és védekezésben is olyan elemeket, ami később, akár már hétfőn jól jöhet. Arra méltó ellenfél volt, hogy ezeket kicsit lassabban, egy-egy kis hibával gyakoroljuk és gól legyen a vége. Azt gondolom, hogy jól belepörögtünk a meccsbe.

Támogatást ti is kaptatok, de a nézőtérről. Az eddiginél komolyabb szurkolás volt a lelátón. Mit mondanál a hangulatról?

Nagyon jó érzés volt, hogy nem csak anyáék ülnek a lelátón, hanem tényleg elég komoly szurkolótábor gyűlt össze. 30-40 fő legalább volt, lehet több is. Így azért nekünk is más a hangulata egy meccsnek. Remélem, hogy a következőkben is kijönnek ennyien, és azt is, hogy olyan játékkal tudjuk ezt meghálálni, amit valójában tudunk.

Milyen állapotban vagytok most?

Tegnap volt három nagyon komoly edzésünk. Volt két vízi, ahol nehezebb gyakorlatok is voltak, mint eddig. Volt úszás, volt kondi edzésünk, most is megyünk, mert van hátra még egy kis úszás. Holnap is jön a kondi, próbáljuk ezt a ritmust tartani. Azt gondolom, hogy nem lenne jó, ha az ilyen könnyebb mérkőzésekben leeresztene a csapat. Lesz majd kétkapus edzésünk is az olaszokkal, vagy akár másik ellenféllel is. Nekünk a hétfő nagyon fontos, ez volt most a főpróba, mert a románok elleni meccs azért ennél gyengébb lesz.

Mennyire figyelitek már a spanyolokat, elemeztétek már a játékukat?

Ma is volt már videózás a spanyol meccsre készülve. Nem lenézve a horvátokat, tisztességéssen készültünk belőlük is, de mi már a hétfői negyeddöntőre összpontosítunk. Addig még tudunk majd gyakorolni mérkőzésen is. Élesedünk arra a találkozóra és fokozatosan építjük fel magunkat. Nem titok, hogy az lesz a vízválasztó, a mérföldkő, amit eddig mindig sikerült meglépnünk és most is szertnénk.

Többen fásultak a csapatból a nehéz szezon után. Rajtad ez nem látszik és talán te vagy a legenergikusabb, nem csak a góljaidat nézve. Minek köszönhető ez?

Nincs titka. Volt egy beszélgetésünk még otthon a lányokkal, ahol el kellett mondani, hogy ki milyen jármű lenne most. Én a teherautót mondtam. Azt gondolom, hogy ha bárkinek bármilyen problémája van akár a parton, akár a vízben, akkor rámtehetik ezt a terhet, ezt el is mondtam a többieknek. Bárcsak tudnám, hogy miért van ez így, hiszen akkor mindig energikusan játszanék. Fizikálisan és mentálisan is nagyon jól érzem magam, elbírom most a terhet. Az életemben is sok változás volt. Például a költözés, ami sok energiámat elvitte jó irányba. Tehát nem csak a vízilabdára kellett koncentrálnom, volt más dolog is. Lehet e miatt vagyok feldobottabb.

Vízilabda Európa-bajnokság, A-csoport, 4. forduló:

Horvátország–Magyarország 6:22 (3:5, 2:4, 1:7, 0:6)
Split, v.: Ferrari (olasz), Rakovics Krstonosics (szerb)

Magyarország: Magyari Alda, Kiss Alexandra (kapusok) – Peresztegi-Nagy Kinga 3, Vályi Vanda 2, Gurisatti Gréta 5, Horváth Brigitta 1, Parkes Rebecca 4, Máté Zsuzsanna, Farkas Tamara 1, Leimeter Dóra 2, Mahieu Geraldine 2, Faragó Kamilla 2, Garda Krisztina.