SportNapló

Életünk a sport!

Olaszország Európa-bajnok

Olaszország nyerte meg a labdarúgó Európa-bajnokságot: Roberto Mancini együttese a részben budapesti rendezésű torna vasárnapi döntőjében 1-1 után tizenegyespárbajban győzte le Anglia csapatát a londoni Wembley Stadionban.

Olaszország 1968 után másodszor lett a kontinens legjobbja.

Az olasz válogatott immár 34 mérkőzés óta veretlen, folytatva ezzel története legjobb sorozatát.

Európa-bajnokság, döntő:

Olaszország-Anglia 1-1 (0-1, 1-1, 1-1) – 11-esekkel: 3-2
London, Wembley Stadion, 67 173 néző, v.: Björn Kuipers (holland)
Gólszerzők: Bonucci (67.), illetve Shaw (2.)
Sárga lap: Barella (47.), Bonucci (55.), Insigne (84.), Chiellini (90+6.), Jorginho (114.), illetve Maguire (106.)

Olaszország: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (Florenzi, 118.) – Barella (Cristante, 54.), Jorginho, Verratti (Locatelli, 96.) – Chiesa (Bernardeschi, 86.), Immobile (Berardi, 55.), Insigne (Belotti, 91.)
Anglia: Pickford – Trippier (Saka, 70.), Walker (Sancho, 120.), Stones, Maguire, Shaw – Rice (Henderson, 74., Rashford, 120.), Phillips, Mount (Grealish, 99.) – Kane, Sterling

11-esek:
    ——–
    Berardi a jobb alsóba lőtt, Pickford rossz irányba mozdult (1-0).
    Kane nagy erővel lőtt a jobb alsóba (1-1).
    Belotti balra tartó lövését Pickford hárította.
    Maguire a bal felsőbe bombázott (1-2).
    Bonucci félmagasan a kapu jobb oldalába lőtt (2-2).
    Rashford 11-esénél Donnarumma balra ment, a labda viszont a jobb oldali kapufán csattant.
    Bernardeschi középre gurított az elvetődő Pickford mellett (3-2).
    Sancho gyenge balra tartó lövését Donnarumma védte.
    Jorginho jobbra gurított, Pickford a kapufára tolta a labdát.
    Saka balra tartó lövésé Donnarumma védte.

Villámgyors góllal indult a finálé, a jobb- és  balhátvéd, azaz Trippier és Shaw összejátékának köszönhetően utóbbi az Eb-döntők történetének leggyorsabb gólját szerezte 116 másodperc után. A korábbi rekordot a spanyol Jesus Maria Pereda tartotta, aki az 1964-es döntőben 317 másodperc után talált be a Szovjetunió ellen.

Az első negyedórában hatalmas tempóban futballoztak az angolok, és több veszélyes akciót vezettek, de nem tudták növelni előnyüket. Az olaszok bő húsz perc után átvették a játék irányítását, rengeteg apró passzal próbálták felépíteni támadásaikat, de a visszahúzódó és betömörülő angolok kiválóan védekeztek.

A fordulást követően sem változott a játék képe, az olaszok sokkal többet birtokolták a labdát, és főként Chiesa révén egyre veszélyesebbé váltak, az angolok pedig csak egy-egy szögletnél kerültek a rivális kapujának a közelébe. Az olasz fölény végül a 67. percben érett góllá, a védő Bonucci egyenlített. A Juventus futballistája 34 évesen és 71 naposan az Eb-döntők történetének a legidősebb gólszerzője lett, megdöntve a német Bernd Hölzenbein rekordját, aki 1976-ban 30 évesen és 103 naposan talált be Csehszlovákia ellen.

A hajrában a csata inkább a középpályán zajlott sok szabálytalansággal, és még egy pályára berohanó szurkoló is megzavarta a játékot.

A hosszabbításban az olaszok tűntek fáradtabbnak, a friss angol cserék felpörgették a ritmust, de az eredmény nem változott, így az Eb-k történetében másodszor, 1976 után a 11-esek döntöttek a trófeáról.

Gareth Southgate, az angolok szövetségi kapitánya Jadon Sancho és Marcus Rashford személyében két játékost is közvetlenül ezt megelőzően küldött pályára, de mindketten hibáztak. Előbbi lövését az olasz kapus védte, utóbbi a kapufát találta el. A végén Bukayo Saka is hibázott, az olaszok hőse így a 22 éves kapus, Gianluigi Donnarumma lett, aki így kettőt is védett. Utóbbit választották az Eb legjobbjává, míg Bonucci a döntő legértékesebb játékosa lett, aki az egyenlítő gólt mellett a saját tizenegyesét is gólra váltotta a büntetőpárbajban.

Az angol kapus Pickford hiába védett szintén kettőt, Belotti és a mindig magabiztos Jorginho büntetőjénél is, ez most kevésnek bizonyult. Olaszország megnyerte a 2020-ról 2021-re halasztott Európa-bajnokságot!