Jorginho és Kane belőtte csapatát az Eb-döntőbe

Vasárnap este kilenc órától olasz-angol döntőt rendeznek a 2020-ról 2021-re halasztott Európa-bajnokságon. A finálé helyszíne az ikonikus londoni stadion, a Wembley.
Olasz-spanyol
Elsőként az olasz válogatott jutott döntőbe, miután az első elődöntőben kedden 1-1 után tizenegyespárbajban 4-2-re legyőzte a spanyol csapatot. Roberto Mancini együttese 2018 szeptembere óta veretlen, azóta 33 mérkőzéséből 26-ot nyert meg.

A spanyol kezdőben nem volt ott Morata, a helyére a Real Sociedad játékosa, Mikel Oyarzabal került. Az olaszoknál csak a súlyos sérült Leonardo Spinazzola hiányzott a megszokott együttesből, őt Emerson váltotta. A Juventus hátvédje, Giorgio Chiellini 17. Eb-mérkőzésén lépett pályára, ezzel beállította a legendás kapus, Gianluigi Buffon olasz rekordját.
Az első félidőben a spanyolok irányították a mérkőzést – a Squadra Azzura játékosainak 44 percig kapura lövési kísérlete sem volt, akkor Emerson a felső lécet találta el -, de gólt ők sem tudtak szerezni.
Olaszország a 60. percben egy gyors támadás végén szerzett vezetést. Donnarumma indított el egy kontrát, a labda egy passz után a bal oldalon felfutó Insignéhez került, aki Immobilét akarta indítani, és bár Laporte becsúszva menteni tudott, rövid felszabadítására Chiesa csapott le és egy csel után, 12 méterről a kapu bal oldalába tekert.

Bonucciék ez után méginkább csak a védekezésre összpontosítottak, de nem tudták kihúzni kapott gól nélkül. A csereként beálló Morata hozta meg a gólt. Morata, Olmo, majd megint Morata volt a labda útja, utóbbi három ember között kapta azt vissza és 10 méterről a rövid sarokba gurított.
A hosszabbítás sem hozott döntést, így következhettek a tizenegyesek. Az első párban mindkét fél hibázott. Locatelli lövését Simon védte, Olmo pedig fölé lőtte a saját büntetőjét. Ez után sorrendben Gerard Moreno, Bonucci, Thiago Alcantára és Bernardeschi is gólt szerzett. Jött viszont Morata, akinek kísérletét Donnaruma hárította. Jorginhoé volt a döntő tizenegyes, a Chelsea középpályása, aki a szezonban mind a nyolc gólját büntetőből lőtte, most is magabiztos volt és belőtte csapatát a fináléba.

Az egyszeres Európa-bajnok Squadra Azzurra története során negyedszer jutott fináléba, legutóbb 2012-ben épp a spanyoloktól kapott ki 4-0-ra.
Angol-dán
Gareth Southgate szövetségi kapitány csapata tavaly októberben, a Nemzetek Ligájában találkozott legutóbb a dánokkal, akik akkor 1-0-ra győztek a Wembleyben Christian Eriksen büntetőből szerzett góljával. Az Internazionale középpályása ezúttal nem lépett pályára, mivel Dánia első csoportmérkőzésén szívleállás miatt összeesett a pályán, és a helyszínen újra kellett éleszteni, az angolok egy aláírt, névre szóló mezzel kívántak jobbulást Eriksennek. Kasper Hjulmand dán szövetségi kapitány tanítványai az első meccsükön történt sokkoló eset és vereség után magukra találtak, és eljutottak a legjobb négy közé. Az angolok hibátlan kapusteljesítménnyel, négy győzelemmel és egy döntetlennel jutottak az elődöntőig.

Enyhe angol mezőnyfölénnyel indult a találkozó, ám egy parádés lövés – a kontinensviadal első közvetlen szabadrúgásgólja – után először kaptak gólt a tornán, és így először kerültek hátrányba. Pickford – új angol csúcsot elérve – 721 perc után kapitulált a kapuban.
Az angolok Kane remek indítása után egyenlítettek. A csapatkapitány remekül ugratta ki Sakát, akinek beadása után Kjaer Sterlinget próbálta megelőzni és a hálóba továbbította a labdát. Ez volt az Eb 11. öngólja.

A hosszabbításban az angolok kerültek fölénybe, akik annak ellenére futballoztak energikusabban, hogy egyet cseréltek a 90 perc során, míg a skandinávok ötöt változtattak a rendes játékidőben. Még a ráadás első félidejében Sterling tört be a dán tizenhatoson belülre, elesett Maehle és Jensen között, a játékvezető pedig büntetőt ítélt, majd a videós elemzés után el is végeztette a tizenegyest. Kane állt a labda mögé, és bár a bal alsóba tartó lövést Schmeichel kivédte, a középre ütött labda éppen Kane elé pattant, aki az üres kapuba lőtt.
Jensen sérülése miatt emberhátrányban fejezte be a meccse a dán együttes. A megnyert 1966-os világbajnokság után 55 évvel ismét nagy torna fináléjába jutott Anglia, és készülhet első Eb-döntőjére.

Európa-bajnokság, elődöntők:
Olaszország-Spanyolország 1-1 (0-0, 1-1, 1-1) – tizenegyesekkel: 4-2
London, Wembley Stadion, 57 811 néző, v.: Felix Brych (német)
Gólszerzők: Chiesa (60.), illetve Morata (80.)
Sárga lap: Tolói (97.), Bonucci (118.), illetve Busquets (51.)
Olaszország: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (Tolói, 74.) – Barella (Locatelli, 85.), Jorginho, Verratti (Pessina 74.) – Chiesa (Bernardeschi, 107.), Immobile (Berardi, 61.), Insigne (Belotti, 85.)
Spanyolország: Unai Simón – Azpilicueta (Llorente, 85.), Eric García (P. Torres, 109.), Laporte, Jordi Alba – Koke (Rodri, 70.), Busquets (Thiago Alcántara, 106.), Pedri – F. Torres (Morata, 61.), Oyarzabal (Moreno, 70.), Olmo
Anglia-Dánia 2-1 (1-1, 1-1, 2-1) – hosszabbítás után
London, Wembley Stadion, 64 950 néző, v.: Danny Makkelie (holland)
Gólszerzők: Kjaer (39. – öngól), Kane (104. – tizenegyesből), illetve Damsgaard (30.)
Sárga lap: Maguire (49.), illetve Wass (72.)
Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw – Phillips, Rice (Henderson, 95.) – Saka (Grealish, 69.; Trippier, 106.), Mount (Foden, 95.), Sterling – Kane
Dánia: Schmeichel – Christensen (Andersen, 79.), Kjaer, Vestergaard (Wind, 105+1.) – Stryger (Wass, 67.), Hojbjerg, Delaney (Jensen, 88.), Maehle – Braithwaite, Dolberg (Nörgaard, 67.), Damsgaard (Poulsen, 67.)
MTI
Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!
Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me. https://www.binance.com/join?ref=IJFGOAID