Átalakult a DAC csatársora

Fotó: Kiss Márton
A 2021-es nyári átigazolási szezonban alaposan átalakult a Dunaszerdahely támadósora. A házi gólkirály mellett távoztak mások is és érkezett is jó néhány játékos. Gyors elemzésünk következik.
Távozók
A 22 éves Eric Ramirez a hírek szerint 1,75 millió euróért igazolt a Dinamo Kijevhez. A szurkolók és az önjelölt szakértők által is sokszor kritizált támadó 68 mérkőzésen 28 gólt lőtt és 11 gólpasszt osztott ki. A 2020/2021-es szezonban a sárga-kékek házi gólkirálya lett, a bajnokságban 16 találattal zárt, és egyszer az El-selejtezőben is betalált.
A mellett, hogy a pályán időnként, főleg az idei tavasz folyamán, vitázott társaival, a venezuelai válogatott futballista hatalmas gólokat lőtt és általában a kapu előtt is jól érkezett. Bár voltak kihagyott ziccerei, rossz passzai vagy hibás helyezkedései is, a DAC egyik legjobbja volt. A szerdahelyi játékosoknál pedig el kell fogadnunk, hogy nem fognak mindent tökéletesen megoldani, hiszen a szlovák és nem a német bajnokság élcsapatánál játszanak.
A 23 éves Abdulrahman Taiwo a dán Sonderjyske csapatához távozott, az átigazolási díj egyelőre nem ismert, piaci értéke 350 ezer euró. A dunaszerdahelyieknél összesen 42 tétmeccsen 12 gólt szerzett és kiosztott 6 gólpasszt is a Transfermarkt adatai szerint.
Ha Ramireznél megjegyeztem, hogy sokat kritizálták rá ez fokozottan igaz. A hozzáállása viszont példás volt, amikor még Bernd Storck irányítása alatt a helyett, hogy újra kölcsönadják maradt és megharcolt a helyéért. Bár a nigériai támadó távozása közel sem annyira fájó, mint fent említett társáé, ő is érzékeny veszteség. Méghozzá azért, mert kihagyott helyzetei, nem túl jó erőnléte és időnként fura mozgása mellett a kapu előtt jól tudott érkezni és az előző idényben körülbelül 1065 perc alatt csak összehozott a bajnokságban 8 gólt és 3 gólpasszt. Bár ezekből 6 találatot a Nagymihály színeiben jegyzett, de a perc/gól átlaga szlovák színekben nem rossz.
Bár nem ő volt az elsőszámú gólgyáros, a legszomorúbbak talán mégis Marko Divković távozásánál voltunk. A 22 éves horvát támadó/szélső egy kölcsönszerződés keretében a dán Bröndbyhez került. A szerződés persze tartalmaz egy opciót, hogy bizonyos teljesítmény esetén a dán címvédő megveszi a 750 ezer euróra taksált Divkot. Viszont így akár még az is benne lehet a pakliban, hogy a Dunaszerdahelyen „felnövő” futballista visszatér a Csallóközbe.
Divković 2016 nyarán érkezett és az U19-eseknél nyújtott teljesítménye (11 mérkőzés, 7 gól) után került az A-csapathoz. Ott 115 találkozón lépett pályára a Fortuna Ligában, ezeken 25 gólt szerzett. Az élvonalban lejátszott meccsek tekintetében a klubrangsor 13. helyén áll, a gólszerzők között a kilencedik pozíció az övé. Az európai kupasorozatokban további 12 rajtot és 3 gólt gyűjtött, a Slovnaft Cup-ban 18/4 a mérlege – írta távozásakor a klub honlapja.
Rajtuk kívül távozott még a nyáron a Somorjától két év után visszatérő Martin Rymarenko is. A fiatal tehetségként számon tartott játékos egyébként 22 éves (szinte pont úgy, mint távozó társai) és sem korábban Komáromban, sem az STK-nál nem váltotta meg a világot. Tény, a 2021-es tavasz jól sikerült neki a somorjaiaknál és a felkészülés során, valamint az első bajnokikon is voltak biztató megmozdulásai, de sokszor eltűnt a mezőnyben. Úgy tűnt nem igazán találják az ő helyét a csapatban. Kellemes meglepetés lenne, ha a rózsahegyi vendégjáték után berobbanna a DAC kezdőjébe.
Érkezők
Térjünk át az érkezőkre. Sokáig úgy tűnt nem nagyon sikerül pótolni a távozókat, de az átigazolási szezon lezárulta után elmondhatjuk, vélhetően kivártak a szerdahelyi vezetők. Jan Van Daele sportigazgató az utolsó napokban több szerződést is aláírt, amelyek között vannak hosszú- és rövidtávú kontraktusok is. Nézzük kikről is beszélünk.
Kezdjük a Paksról érkező magyar gólkirállyal, Hahn Jánossal. A 26 éves csatárt a leggyakrabban azzal a kritikával illették a szurkolói fórumokon, hogy sok gólját tizenegyesből lőtte. Nos, a 22 találatából csupán hatot lőtt tizenegyesből, és még ezen gólok nélkül is gólkirály lett volna a 15 gólos Nemanja Nikolics előtt.
Hogy tudja-e pótolni Ramirezt? Fizikai paramétereit nézve aligha, hiszen alacsonyabb és ennél fogva súlyban is könnyebb a venezuelainál. Ha viszont valamelyest átalakul a DAC támadójátéka, akkor roppant hasznos lehet az elődjénél mozgékonyabb játékos. Németh Antal vezetőedző a szezon elején belenyúlt a csapat játékrendszerébe és ha lesz elég ideje, beépítheti a szlováknál erősebb bajnokság legjobb góllövőjét.
A másik paksi érkező Szendrei Ákos. A 18 éves futballistának van már gólja az OTP Bank Ligában, nem is egy. Hanem kettő. Ez 192 perc alatt nem rossz teljesítmény. Minezek ellenére vélhetően inkább a cserecsatár szerepe lesz az övé idén. Vele türelmesnek kell lenni, hiszen még rengeteget kell fejlődnie, de az 5 éves szerződése azt mutatja, hogy ezzel számolnak a DAC vezetői is.
Négy évre írt alá a montenegrói utánpótlás-válogatott Nikola Krstović, aki a Crvena Zvezda után ölti fel a sárga-kék szerelést. Nem a szerb rekordbajnoknál nyújtott teljesítmény viszont az (26 meccs/3 gól legtöbbször csereként), amelyre fel kell figyelnünk. A montenegrói élvonalban a 2017/2018-as idényben 13, a 2018/2019-es szezonban pedig 17 gólig jutott, összesen a FK Zeta Golubovac színeiben 96 mérkőzésen 41 gól a mérlege. Ezek tükrében reménykedhetünk a 21 éves futballistában, akinek a posztja szintén a támadósor közepén van, de időnként a jobbszélre is kiküldte aktuális edzője. Ha visszanyeri korábbi formáját, 1-2 jó év után Ramirezhez hasonló pénzt is kaphat érte a szerdahelyi csapat.
A 22 éves Thibaud Verlinden a holland Fortuna Sittard csapatától igazolt Dunaszerdahelyre. Sokat elmondhat, hogy ő csak a szezon végéig szóló szerződést írt alá. A korábbi belga utánpótlás-válogatott a Club Brugge, a Standard Liège és az angol Stoke City akadémiáján nevelkedett, majd az St. Paulinál, és a Boltonnál is megfordult, mielőtt leigazolta a Sittard.
Felnőtt szinten eddig csupán 38 meccset játszott eddig, amelyeken 1 669 perc jutott neki. Vagyis meccsenként 43 percet töltött a pályán. Ezeken a találkozókon 3 gólja és 4 gólpassza van. Ezek közül egy gólpassz kivételével mindet az angol harmadosztályban gyűjtötte össze még 2019 őszén. Ez után jött egy térdsérülés.
Az idei év elején már Hollandiában egészséges volt, de a legtöbbször csak a kispadig jutott a Fortunánál. A Stoke akadémiájáról kikerülve sokat vártak tőle és a helyi szakértők szerint tehetsége meg is van hozzá, kérdés, hogy egészsége mennyire engedi, hogy Szerdahelyen újra felépítse magát. Sajnos attól tartok szerződése lejárta után komoly nyomok nélkül távozik majd. Ne legyen igazam!
A végére érkezett a 4,5 milliós piaci értékével a Fortuna Liga legértékesebb játékosává váló Didier Lamkel Zé. A 24 éves kameruni focistára rákeresve viszont folyamatos balhéi jönnek szembe. A legkomolyabb talán ez: a belga Royal Antwerp támadójáért a télen a Panathinaikosz tett ajánlatot. A csatár többször jelezte is, hogy szeretne élni a lehetőséggel, de klubja nem volt elégedett az ajánlattal, szerette volna megtartani. Ezek után Lamkel Zé a hatalmas rivális Anderlecht mezében próbált bemenni a csapat edzőközpontjába. Csakhogy a biztonságiak nem engedték őt be az épületbe.
A játékos természetesen bocsánatot kért az eset után és lőtt még 8 gólt a tavasszal. A csatárt 2023-ig köti szerződés a csapatához, de érthető okok miatt nem marasztalták ők. Csakhogy megfelelő ajánlat híján nem tudták őt eladni (vagy talán nem is kellett senkinek?). Itt jött a képbe a DAC. A legtöbb európai országban ugyanis augusztus 31-én lejárt az átigazolási időszak, de a szlovákiai szabályok szeptember 6-ig adtak időt a csapatoknak az erősítésre. Így az utolsó héten a „megmaradt” futballisták közül szemezhetett többek között a dunaszerdahelyi klub is.
A 192 centiméter magas játékos az előző szezonban 24 meccsen 10 gólt és 4 gólpasszt, a 2019/2020-asban 35 mérkőzésen 7 gólt és 4 gólpasszt, egy évvel az előtt pedig 29 meccsen 4 gólt és 4 gólpasszt jegyzett a Royal Antwerpnél. Az azt megelőző két évben a francia másodosztályban volt 10 gólja és 3 gólpassza a Niortnál.
Az értéke 2019 decemberében ugrott először 4,5 millióra a Transfermarktnál, egy évvel korábban viszont még csak 900 ezret, 2019 júniusában pedig 1,8 milliót ért. Bár a játékos előélete nem rossz, kissé talán túlárazott futballistaként tekinthetünk rá. Az viszont így is biztos, hogy a képességei megvannak, hogy kiemelkedjen a szlovák élvonalból.
Előző klubjának szurkolói legtöbb esetben a „viszlát bohóc” mondattal búcsúztak tőle és megemlítették, hogy, finoman fogalmazva, sem csapattársaival, sem a szakmai stábbal nem jött ki túl jól.
„Belgiumban az emberek egyszerre örülnek és boldogtalanok, amiért a mi klubunkba és a bajnokságunkba igazolt, mivel valami mindig történt a személye körül, és ezek az események aztán fel lettek nagyítva. Az igazság az, hogy ő egy remek játékos, amit kész megmutatni Dunaszerdahelyen. Ennek az új kihívásnak köszönhetően ismét arra összpontosíthat, ami a lényeges: saját maga képességeire. Bízunk benne, hogy egy olyan nyugodt környezetet teremthetünk neki, amilyenre szüksége van a legjobb teljesítményéhez, és meleg szívvel üdvözöljük a sárga-kék családban” – nyilatkozta róla Jan Van Daele.
A DAC reménye az lehet, hogy Lamkel Zé belátja, hogy szüksége van egy jó szezonra, hogy az Antwerp elengedje őt, így összekapja magát és sorra gyártja majd a gólokat a belgánál gyengébb Fortuna Ligában. Vélhetően erre gondolt utolsó mondataival a DAC sportigazgatója is.
Végezetül ne feledkezzünk meg Ion Nicolaescuról, aki a Jablonec ellen alaposan berobbant, utána viszont nem tudott kiemelkedni. Itt van továbbá Zuberu Sharani, aki pokoli gyors és már lőtt is három gólt az új szezonban, de még fejlődnie kell a befejezéseknél. Rajtuk kívül még Andzouana és Moumou akik hivatalosan támadók, de tőlük talán kevésbé várhatjuk a gólszerzést, mintsem inkább a szélről jövő kiszolgálást.
Összességében minőségben úgy tűnik nem lesz nagy különbség a Dunaszerdahely tavalyi és idei támadósora között. Csupán az a kérdés, hogyan és mennyi idő alatt sikerül beépíteni Németh Antaléknak az újoncokat és hogy hozzáállásuk és egészségük mennyire engedi meg hogy kibontakozzanak.